Переяслав-Хмельницький - маленьке, але дуже красиве і цікаве місто України, одне з найстаріших міст Київщини. Його недаремно називають містом музеїв - тут їх близько 30.
Для України це абсолютний рекорд "на душу" – один музей на тисячу мешканців. Найвідомішим є головний туристичний об’єкт міста - етнографічний музей народної архітектури та побуту (під відкритим небом), який входить в число найбільших музеїв України.
Вперше Переяслав згадується у літописі під 907 роком. Довгий час місто було центром удільного князівства, також до будівництва Софіївського собору в Києві, у Переяславі містилась резиденція руських митрополитів.
У місті можна відчути дух старовини та історії, адже йому понад 1100 років! Втомившись від шуму і суєти великих міст, тут можна насоджуватись тишею вулиць і чистим повітрям містечка.Переяслав-Хмельницький місто дивовижне: маленьке, дуже чисте, акуратне, можна навіть сказати - іграшкове.
Може через велику кількість музеїв і старовинних будівель або через старовину цієї місцевості - в місті не відчуваєш, що зараз XXI століття. Тут жили і творили Шевченко, Сковорода, Шолом-Алейхем, Заболотний і багато інших великих українців.
Древнє містечко з великою історією Переяслав-Хмельницький розмістилося на берегах річки Трубіж – лівої притоки Дніпра. Містечко знаходиться у Київській області. Отож, якщо ви приїдете до Переяслава-Хмельницького з Києва, то перед вами відкриються чудові панорами цього містечка – річка, розкішні поля, гаї.
Оригінальність Переяслава-Хмельницького у тому, що, здавалося б, сучасне українське містечко межує із стародавнім середньовіччям. Адже у Переяславі-Хмельницькому зустрічається сучасна архітектура впереміш із стародавньою. Ви можете побачити вали та фортеці, українські старовинні хати-мазанки.
Історія Переяслава-Хмельницького пов’язана з найславнішою сторінкою в історії українського народу, а саме зі знаменитою народно-визвольною війною 1648—1654 років. У ті часи український народ боровся проти панської Польщі, яка наділа ярмо на наш народ на довгі роки.
На чолі повсталих українців був знаменитий полководець, діяч держави Богдан Хмельницький. У Переяславі-Хмельницькому відбулася знаменита історична Переяславська Рада. Саме на ній було прийнято рішення про возз’єднання України з Росією.
Як бачимо, Переяслав-Хмельницький відігравав значну роль у житті української історії, це така собі червона нитка на історичному полотні всієї України. Місцевість Переяслва-Хмельницького характерна своєю лісостеповою зоною, що помежована багатьма річками.
Тут часто зустрічаються невисокі пагорби, що надають цьому місцю особливого колориту. Південна частина передмістя розташована поруч із Канівським водосховищем. Населення Переяслава-Хмельницького приблизно 30 тисяч осіб.
У Переяславі-Хмельницькому туристів зацікавить музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Цей музей є одночасно і скансеном (на кшталт Пирогово у Києві), і справжнім музеєм різних старовинних речей. Музей містить у собі 25 різноманітних будинків-музеїв.
Ще цей музей називають музеєм під відкритим небом. Тут зібрано 166 тисяч експонатів, які репрезентують різні аспекти історії Переяславщини. Зокрема до історико-етнографічного заповідника входять такі музеї:
1) Меморіальний музей Г. С. Сковороди
2) Музей Трипільської культури
3) Музей народної архітектури, в якому детально представлені архітектура і звичаї українців від глибокої давнини до XIX сторіччя. Серед іншого там знаходиться колекція вітряків XVII-XIX ст.
4) Залишки будівель X-XI сторіч.
5) Церква св. Михаїла (XVI сторіччя).
6) Вознесенський монастир (XVI сторіччя).
7) Музей лікарських рослин тощо.
Джерело: Стежками.com